| Hlavní stránka | Rezervační systém | Odkazy | Nejlevnější obědy Blovice | Ubytovna | Vyhledávání | Výbor TJ Sokol Blovice | Kontakt |

 
Cestovní příkaz TJ jednotný
Formuláře ke stažení

 
ZPRÁVY Z ŽUPY 2019
ZPRÁVY Z ŽUPY 2019

 
Rozpis volejbalové hřiště 2019

  Tenis Blovice
Tenis Blovice

  NH Blovice
NH Blovice

  Sokol Blovice
Chata břehPenzion Česká KanadaZarybněnostKunžakPenzion Jižní ČechyUbytování skupinyChaty rybník KomorníkChata KomorníkUbytováníSamota chalupaUbytování KomorníkJižní ČechyČeská Kanada chata

Bakus Blovice 2019
Vydáno dne 15. 03. 2019 (1072 přečtení)Bakus by měl vynést zimu z Blovic

V neděli 3. března 2019 se v sokolovně sešlo množství masek a hlavně spousta diváků, kteří chtěli společně vyprovodit Bakuse na jeho poslední cestě městem. Figurína Bakuse, která symbolizuje zimu, se pravidelně vynáší z měst a obcí v předvelikonočním čase. Její spálení nebo vhození do vody má vyhnat zimu a přivolat jaro. V Blovicích Bakuse vždy vyprovází Kecal, který už v sokolovně pronese řeč, dále ženich s nevěstou, policajti a medvěd, kteréžto tradiční masky k této akci neodmyslitelně patří. Kecal i dnes všechny přítomné přivítal veršovaným proslovem, pak starosta města předává maskám klíč od města. Letos nemocného starostu zastoupil pan farář, který také všechny přivítal a požehnal přítomným. Tradiční hudba Hájenka zahrála k tanci a pak se průvod vydal městem. Letos byl zpestřen o masky na koních a také o vůz, který vezl ženicha s nevěstou a družičku se šaškem. Dále se přidaly masky. Novinkou byl krásně ustrojený Krakonoš, dále myslivec, pejsci, beruška, mnich, další šašci, mušketýři, čarodějky, květiny, moucha, víly, bezdomovec s kufrem……. I když masek bylo o něco méně než v minulých letech, diváků bylo naopak o mnoho víc. Dívali se z oken domů po celé trase průvodu, ale hlavně s průvodem šli Blovicemi. Cesta vedla jako obvykle od sokolovny ulicí 5. května s tradiční zastávkou u Škalů, kteří vždy připraví pro masky výborné pohoštění. Hájenka zahrála k tanci a pokračovalo se dál. Další zastávka byla na křižovatce u školy a na další křižovatce se Seteckou ulicí. Odtud se šlo až na náměstí, kde bylo téměř poslední zastavení před příchodem k Úslavě, do které se Bakus vhazuje. Na náměstí proběhlo tradiční sólo ženicha s nevěstou a vyrazilo se dál k Fröhlichovu mlýnu. Tady pronesl Kecal krátkou řeč, následoval jeden taneček a už se celý průvod vypravil k řece. Zde Kecal po stručném proslovu předal figurínu Bakuse již připraveným a v maskách ustrojeným členům klubu otužilců z Plzně, kteří krátce před tím připlavali ke břehu, aby zapózovali fotografům, sklidili zasloužený potlesk a slova uznání od všech přítomných a Bakuse přenesli přes jez a poslali ho pryč z města. Figurína se sice po chvíli zachytila u břehu, ale protože se všichni již těšíme na jaro, hned ji několik odvážlivců dlouhým klackem odstrčilo do proudu a po nějaké době Bakus skutečně odplul do dáli. Snad si tu zimu opravdu vzal s sebou.

TJ Sokol Blovice odbor všestrannosti děkuje všem, kteří se podíleli na přípravě akce, Hájence, která vždy krásně vyhrává, panu Háčkovi s dcerou Vladimírou Davídkovou za zapůjčení kočáru a členům JK Úslavan za krásné masky a doprovod, panu farářovi Piotru Markovi, manželům Škalovým za milé přivítání a pohoštění, členům klubu otužilců za skvělé představení a zpestření akce, všem maskám, které se zapojily i všem, kteří se alespoň přišli podívat.

Nejbližší akcí, kterou blovický Sokol pořádá, bude Ples sportovců v nádherně nově opraveném sále sokolovny 9. března. Dále připravujeme na 30. března taneční zábavu se skupinou Kohn rock a 4. dubna sokolskou akademii. Na všechny tyto akce srdečně zveme blovickou veřejnost.

 

Více zde: ODKAZCelá tisková zpráva | Komentáře: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Katalog ubytování hotely, penziony, motely, pensiony

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS
Layout: Beach - verze 1.1.0