| Hlavní stránka | Rezervační systém | Odkazy | Nejlevnější obědy Blovice | Ubytovna | Vyhledávání | Výbor TJ Sokol Blovice | Kontakt |

 
Cestovní příkaz TJ jednotný
Formuláře ke stažení

 
ZPRÁVY Z ŽUPY 2019
ZPRÁVY Z ŽUPY 2019

 
Rozpis volejbalové hřiště 2019

  Tenis Blovice
Tenis Blovice

  NH Blovice
NH Blovice

  Sokol Blovice
Chata břehPenzion Česká KanadaZarybněnostKunžakPenzion Jižní ČechyUbytování skupinyChaty rybník KomorníkChata KomorníkUbytováníSamota chalupaUbytování KomorníkJižní ČechyČeská Kanada chata

Historie blovického Sokola - 6. část (od 90. let 20. století do současnosti)
Vydáno dne 15. 10. 2020 (375 přečtení)Rok 1990 byl celospolečensky rokem velkých změn. Ty se samozřejmě týkaly i oblasti sportu a Sokola. Lze ho nazvat koncem staré a začátkem nové etapy. V tomto roce měla jednota celkem 592 členů. V únoru proběhla výroční konference TJ Sokol Blovice. V listopadu 1990 byla svolána valná hromada. Té se účastnilo 94 delegátů. Na další valné hromadě 29. 9. 1991 se zvažoval přechod jednoty od ČSTV pod ČOS (Česká obec sokolská). Nakonec vše zůstalo při starém díky výsledku hlasování -  pouze tři ze sedmdesáti účastníků hlasovalo pro přechod pod ČOS. V tomto roce měla jednota 141 mužů, 125 žen, 41 dorostenců, 7 dorostenek, 152 žáků a 71 žaček. Také došlo k dalším změnám ve vedení jednoty. Sportovat a závodit se ale nepřestalo. Dokonce naši sportovci i nadále pokračovali ve sbírání úspěchů. Asi nejlépe si vedl oddíl juda pod vedením trenéra Františka Vlčnovského.

I když v září 1991 byl odmítnut přechod jednoty pod ČOS, stejně k němu došlo.  Stalo se tak k 1. 1. 1993. Také byl opět zvolen nový výbor. Od té doby nám po několik měsíců chybí jakékoliv zprávy o dění v jednotě, konkrétně do 9. 3. 1995 nejsou dochované žádné záznamy. S jistotou se dá jen říci, že došlo k problémovému pronájmu sokolovny, a že se velmi rychle střídali lidé na postu hospodáře jednoty. Záznamy o činnosti máme až po zvolení Jana Fialy starostou a Jaroslava Houdka tajemníkem. Velmi důležitý byl v této době stále problematický pronájem sálu. I přes jeho poškození se zde i nadále pořádají různé akce. Také proběhla oprava hlavní tribuny, ubytovny, z bývalé kotelny byla vybudována šatna pro rozhodčí. Dále proběhly s finančním přispěním města úpravy v Tyršově ulici, bylo zřízeno parkoviště, byla zrekonstruována budova u tenisových kurtů a byla zakoupena nová sekačka. I nadále se rozvíjela sportovní činnost. A to i o netradiční akce nebo akce pod mezinárodní patronací.  20. května 2000 se poprvé konal Běh Terryho Foxe. Tato akce se v rámci boje s rakovinou pořádala ještě dlouhá léta (i když později i pod jiným názvem). Na výběr byly trasy o délce 2 700 metrů nebo 1 000 metrů. Běh Terryho Foxe nahradil Běh naděje s trasou o délce 2 500 metrů. I přes změnu názvu zůstala původní myšlenka stejná. ČOS v roce 2001 převedla do svého majetku sokolovnu s veškerými pozemky jednoty kromě hřiště v Kamensku. K převodu tohoto hřiště do vlastnictví Sokola došlo z důvodu problémových vlastnických vztahů až v roce 2004 za částku 72 000 Kč. V roce 2004 se Sokolu také z desetiletého pronájmu p. Sýkory vrátil sál sokolovny. Bohužel budova byla po tolika letech, kdy se zde konaly diskotéky, v žalostném stavu. Díky nutným opravám se jednota dostala do finančních potíží. Na renovaci pracovali hlavně samotní členové jednoty. V opraveném sále se pořádala jako první Silvestrovská zábava. Po špatné předchozí zkušenosti s pronájmem sálu se Sokol rozhodl, že v budoucnu bude pronajímat pouze restauraci. U této myšlenky se bohužel ale dlouho nevydrželo. Zjistilo se totiž, že restaurace nevynáší tolik, kolik si jednota představuje, a tak byl sál opět pronajat, a to až do roku 2011. Díky novým ziskům se mohla pořídit nová sekačka, byl vylepšen trávník na hřišti pro kopanou, vybudován přístřešek před vchodem do restaurace a došlo k vylepšení vybavení a modernizaci ubytovny.

Největší akcí roku 2008 se stalo vybudování umělého trávníku na hřišti pro házenou. Vedle vlastních finančních prostředků jednoty bylo využito finančního příspěvku města Blovice, Plzeňského kraje a peněz ze státního rozpočtu. Slavnostního otevření hřiště se kromě představitelů města zúčastnil i tehdejší premiér vlády M. Topolánek. Investice do tak potřebné věci, jako byla stavba nového hřiště, které nahradilo původní povrch tvořený škvárou, byla velmi dobrým rozhodnutím. I proto, že se ženám v roce 2010 podařilo zvítězit v kvalifikaci a postoupit po 25 letech do I. ligy.

Rok 2009 se nesl ve znamení oslav 120. výročí založení Sokola v Blovicích. I v následujících letech jednota zaznamenala řadu úspěchů. Házenkářky postoupily do I. ligy národní házené, fotbalisté postoupili do I. A třídy a i starší žáci slavili úspěchy. Družstvo dospělých mužů se v tenisu probojovalo do krajské soutěže 1. třídy. Přes velikou konkurenci 43 družstev v kraji (19 v okrese) se družstvo Davis Cupu dostalo do 1. divize, což je skvělý úspěch. Dne 20. srpna 2011 členové národní házené oslavili 90 let.

Odbor všestrannosti začal pořádat turistické ,,Šlápoty”. Sokol pořádá spoustu kulturních akcí, podílí se i na mnoha akcích města. Odbor všestrannosti pravidelně pořádá dětské dny, maškarní bály, plesy sportovců a tělocvičné akademie, masopustní reje, reje čarodějnic, účastní se městských slavností. V dětských kategoriích se zapojují dětští členové do závodů Sokolské všestrannosti – gymnastika, šplh, atletika, plavání – a to velmi úspěšně. Dále byl znovuobnoven Běh 17. listopadu, kterého se rok od roku účastní víc a víc běžců i ze vzdálených koutů Čech. Posledních dvou ročníků se zúčastnili i závodníci t našeho partnerského německého města Triptis. Začaly se pořádat Charitativní běhy. Pravidelně se cvičí zumba, probíhá cvičení pro rodiče s dětmi, mladší a starší žactvo a pro ženy. Zástupci všestrannosti také pravidelně nacvičují na Všesokolské slety, na SokolGym, účastnili se i mezinárodních Světových gymnaestrád v Helsinkách a v Dorbirnu. V této činnosti pokračují i v letošním roce, kdy se začíná s přípravou na SokolGym 2021.   

V průběhu posledních deseti let se činnost jednoty stále zaměřuje na rozvoj sportovních i kulturních aktivit. I v samotném areálu došlo k mnoha změnám a úpravám.

K dispozici sportovcům je kromě nového házenkářského hřiště i zcela nové víceúčelové hřiště, kde se hraje nohejbal a schází se zde různá družstva volejbalistů. Před několika lety se vybudovalo umělé zavlažování fotbalového hřiště. Veřejnosti slouží nádherná in-line dráha a park s posilovacími prvky pro všechny věkové kategorie. V blízkosti házenkářského hřiště vznikl bikepark, v areálu je i venkovní stůl na stolní tenis. Byla opravena hlavní tribunu. U tenisových kurtů je nové hřiště pro děti s velkým pískovištěm. Tenisté průběžně vylepšují kurty, fotbalisté si vybudovali klubovnu. A v neposlední řadě je to samotná sokolovna. I ta prošla v posledních deseti letech různými rekonstrukcemi. Má nová okna, s pomocí města byla vybudovány nové veřejné toalety. Také v hlavním sále bylo provedeno mnoho úprav poté, co se opět vrátil do vlastnictví Sokola. Především byl celý sál nově vymalován a pořádají se zde kulturní a společenské akce nejen v rámci Sokola, ale třeba i hudební škola zde pořádá některé své koncerty.

V roce 2013 se nechala vyrobit replika první ze tří vlajek – ta velká slavnostní. V dalších letech k tomu přibyla ještě žákovská a dorostenecká. A právě historií vlajky se budeme zabývat v příštím článku.

 

Za TJ Sokol Blovice V. CuplováCelá tisková zpráva | Komentáře: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek

Katalog ubytování hotely, penziony, motely, pensiony

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS
Layout: Beach - verze 1.1.0