Po nádherném pohledu na Padrďské rybníky při minulém výletu se tentokrát 30 účastníků Blovické Šlápoty vrátilo do minulosti Staré Plzně.V 10.století se rozkládalo na ostrohu Hůrka v nynějším Starém Plzenci slovanské hradiště.
Cestu k tomuto místu jsme volili neobvyklým směrem a sice přes část Plzence - Sedlec. Někteří prvně shlédli oba sedlecké rybníky. Zastavili jsme se u technické památky - kychty původních železáren ze 17. století. Po silnici kolem hasičské zbrojnice jsme se dostali do chatové oblasti a vystoupali jsme na nejvyšší bod Hůrky. Zastavili jsme se u základů kostela sv. Kříže a pomyslnou východní branou jsme vkročili na území hradiště. Ochranný val po pravé straně je zachován a hned před ním jsou základy tehdy nejvýznamnějšího kostela sv.Vavřince.V letošním roce zde byly opět obnoveny archeologické výzkumy.
Odtud jsme již viděli lesknoucí se opravenou střechu rotundy sv.Petra a Pavla.Vnitřek rotundy byl rekonstruován v r.1975. Podlaha není původní, ale dlaždice byly vyrobeny dle zachovaných z rotundy na Vyšehradě v Praze.
Počasí sice nebylo ideální, ale umožňovalo výhled na celý Plzenec. Malé Straně vévodí kostel P.Marie. Městečku budova základní školy z počátku 20. stol. a vilovou čtvrť uzavírá Radyně, zřícenina strážného hradu založeného Karlem IV.
Při cestě jsme si uvědomovali, že vstupujeme na místa, kterými kráčel Václav I., možná i král Karel IV. Paradoxní je, že čím je člověk starší, tím jakoby se dávná minulost přibližovala.V současné době se řada lidí dožívá věku blízkého 100 letům a 10 takových životů zpět se nezdá tolik.
Stará Plzeň byla v 10. století významným střediskem Čech. Na jejím území stálo 8 kostelů, z nich 3 se zachovaly do dnešní doby.
Kolem Lidového domu jsme prošli k bývalé budově základní školy z roku 1846 a od kostela P. Marie jsme se vydali na zpáteční cestu. Zastavili jsme se u pamětní desky občana Plzence Václava Kratochvíla, statečného člověka, který v době 2. světové války přechovával ve svém domku zajatce uprchlé z koncentračního tábora. Při ústupu Němců z lesů v květnu 1945 byl 4 dny před koncem války zastřelen.
Nahlédli jsme do Komenského ulice, které místní obyvatelé říkají Nová. Po povodni v r. 2002 jsou domky opravdu jako nové, jsou všechny opravené.
Na malé občerstvení jsme se zastavili u p.Vavřičky.Vrátili jsme se do Blovic již za tmy, ale spokojeni s pěknou procházkou a malým nahlédnutím do historie.
Eva Smičková, Blovice
.
..
Poznámka redakce - Po návštěvě minulé Šlápoty na Padrťských rybnících jsme se zmiňovali o tom, že se účastníci podívali i do nedaleké obce Trokavec, kde měl stát americký radar. Předpokládali jsme, že je každému jasné, že tím není míněno, že radar bude stát na návsi, ale v blízkosti obce. Ne všichni jsou natolik inteligentní, aby jim to došlo, nebo článku záměrně zneužili ke štvavým řečem v posledních Blovických novinách. Doufáme proto, že tentokrát jsou všechny informace pro všechny podány naprosto srozumitelně a jednoznačně.