TJ Sokol Blovice odbor všestrannosti pořádá v sobotu dne 27. 2. 2010 Maškarní rej
Sraz masek ve 13,30 v sokolovně
Zahájení průvodu ve 14,00 od sokolovny
Srdečně zveme občany z Blovic, Seče, Štítova, Vlčic, Zdemyslic a okolí
Trasa maškarního průvodu povede ze sokolovny ulicí 5. května, kolem Benziny a kostela na náměstí, kde se průvod na chvíli zastaví a dále se bude pokračovat do Luční ulice, kde bude Bakus svržen z mostu do Úslavy.
Masopust
Jakýmsi předělem mezi zimním časem a časem probouzející se přírody je masopustní období. Nebývá však každý rok stejně dlouhé. Jeho délka se určuje podle toho, na kdy právě vyjdou Velikonoce. Začíná vždy po 6. lednu (Tři králové) a končí v úterý před Popeleční středou, po níž nastává čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Český název není třeba vysvětlovat. Je to složenina dvou slov (maso a půst), které vyjadřovaly životní styl následujícího období - tj. období střídmosti v zábavách i stravování. Původ této ?nejdelší veselice v roce? sahá až do dob pohanských a souvisel s oslavou končícího zimního období - předjařím a nadějí na příští úrodu a plodnost, zdraví, hojnost a blahobyt. Veselí, tanec a zpěv - to vše od pradávna provází masopust. Masopustní obchůzky se držely ve vesnicích i městech, mezi chudinou i šlechtou. Mezi masopustní dny patří: Tučný čtvrtek, Taneční neděle, Masopustní pondělí, Maškarní úterý, Popeleční středa. Reje masek vychází ze staletých vesnických tradic. S postupem času vzhled některých masek jistě prošel změnami, některé masky již zanikly, jiné naopak vznikly. Nejznámější masky jsou: Medvěd, Klibna (kobyla), Brůna (podobá se částečně žirafě, koze či velbloudu), Bába, Pohřbená (slaměňák), Nevěsta, Turci, Laufr (strakatý), Kominík, Smrt, různé masky řemeslníků.
Masopust se neslaví jen u nás. Má svoje nezastupitelné místo a dlouhou tradici ve spoustě zemí a národů. V sousedním Německu slaví karneval, který začíná svými přípravami již 11. 11., protože jedenáctka je prý číslem bláznů. Ve velkých městech jsou sestaveny speciální výbory, které se zabývají přípravou karnevalu. Neznámější je karnevalový průvod ve Frankfurtu nad Mohanem, který má tolik masek, že vytvoří několikakilometrový průvod a je přenášen mnoho televizními stanicemi. Tomuto vyvrcholení předchází pondělí, které je obzvlášť pro ženy zajímavé, protože mohou podle tradice střihat beztrestně mužům na potkání kravaty. Pak se zvolí královský karnevalový král a ten jede v průvodu jako zlatý hřeb.
To ale pořád nic není ve srovnání s obřím karnevalem v Rio de Janeiru. Ten je vzamení velkolepých masek, alegorických vozů a hlavně samby, oblíbeného místního tance. Každoročně se volí královna samby, o což stojí každá z žen a dívek. I v Riu už vrcholí přípravy.