IV. ročník Běhu listopadu zná své vítěze
Výsledky ZDE
V den státního svátku – dvojitého svátku, protože se tento den do historie nesmazatelně zapsal hned dvakrát, se sešlo 97 dětí (54 kluků a 44 dívek), 4 dorostenky, 9 dorostenců, 16 žen a 34 mužů, aby aktivně strávili část dne. Běh 17. listopadu, který se po znovuobnovení tradice konal letos už počtvrté, si mezi sportovci nachází stále větší oblibu. I když se letos počet závodníků trochu oproti loňsku ponížil (vloni celkem 208 závodníků, letos „jen“ 160), je obliba tohoto závodu neoddiskutovatelná. Mnoho běžců se k nám opakovaně vrací a velmi si tento závod pochvalují. A také k nám jezdí ze stále větší dálky. Dnes si na místním zámku zaběhali muži, ženy i děti nejen z Blovic, ale i ze Spáleného Poříčí, Starého Plzence, z několika plzeňských oddílů, Rokycan, Nepomuku, Vrčeně, Prahy, Podhůří, Domažlic, Holýšova, Stoda, Přeštic, Žákavy, Železné Rudy, Sušice, Berouna, Bohutína, Březiny, Chocenic …….. V dětských kategoriích a v kategorii dorostenek, tedy v těch, jejichž závody proběhly už dopoledne, závodilo celkem 101 závodníků a závodnic. V kategorii dorostenců a třech kategoriích žen a totéž u mužů běželo v hlavním závodě 59 běžců. To je o celých deset účastníků více než vloni. Protože se jednalo o velký počet závodníků, startovalo se opět na dvě části. Ve 13:00 hodin vyrazili na svá dvě kola, která dohromady měřila 6 200 m, muži ve třech věkových kategoriích a o dvě minuty později je následovaly na trati dlouhé 3 100 m tři kategorie žen. A s nimi vyrazilo na svůj závod i 9 dorostenců, kteří měli stejně dlouhou trať.
Nejmladší, ještě předškolní kategorie, byly letos dvě a běžely jako vždy s předběžcem. Ty úplně nejmladší děti běžely červený okruh o délce 180 metrů – tedy jedno kolečko kolem zámku. Ty o něco starší (ročníky 2010 a 2011) běžely žlutý okruh dlouhý 280 metrů.Obě tyto kategorie dostalyocenění ihned po odběhnutí tratě. Školní kategorie a dorostenky měly svoje vyhlášení už slavnostní s medailemi, diplomy a stupni vítězů. Kromě nejstarších tří kategorií dostalo ocenění vždy prvních deset běžců, u těch nejstarších pak prvních pět. Tak tomu bylo i v hlavních kategoriích. Ceny byly díky štědrosti sponzorů opět velmi bohaté a hodnotné, hlavní cenou pro nejrychlejšího muže byl opět střelený kanec.
A na závěr několik perliček. Počasí si dalo letos částečně svoje „de javu“. Po vyhlášení výsledků dětských kategorií se dalo lehce do deště. Bylo stejně zataženo. Ale oproti loňsku nebyla taková zima a sychravo.
Ani jeden z traťových rekordů z loňska nebyl letos překonán.
Už se stalo zvykem, že se běhu účastní celé rodiny. Ani letošní ročník nebyl v tomto ohledu výjimkou. Nejpočetněji zastoupenou rodinou byli opět Šindelářovi z Blovic. Pavel Šindelář nevynechal svoji tradiční gymnastickou vložku při průběhu prvního kola i na závěr závodu. Blanka Šindelářová si i letos zaběhla s muži jejich dvě kolečka. To druhé běžela hned poté, co vyhrála absolutně ženskou kategorii při neúčasti loňské vítězky. Rodina Šindelářova byla také celkově nejúspěšnější – třikrát stáli na stupních vítězů. V kategorii dorostenců získali 1. a 3. místo bratři Veselovských.
Nejmladší účastnicí běhu byla Helenka Honzíková, ročník 2014. Naopak nejstarším běžcem byl i letos Otakar Kučera ze Sokola Přeštice (ročník narození 1945). O něm se nám podařilo zjistit, že se aktivně účastnil i Běhů 17. listopadu ještě před rokem 1989. Stále rád vzpomíná na trasy z Cecimy do Kamenska, které v mužské kategorii tenkrát měřily 6 500 metrů. Zavzpomínal také na poslední ročník, který byl věnován památce zesnulého Alfréda Brabence. Tento závod dříve pořádal oddíl kanoistů. Pan Otakar Kučera je nejen dlouholetý účastník běhů v Blovicích, ale je také trojnásobný vítěz republiky v maratónském běhu v kategorii veteránů. A stále je také pracujícím stomatologem s praxí v Přešticích. Všechny tyto informace se nám podařilo získat díky panu Františku Kukaňovi, také pravidelnému účastníkovi našich běhů, letos prvně v kategorii muži nad 55 let. Ten vyslyšel naši prosbu z loňska, kdy jsme žádali o fotografie ze starších ročníků. Přinesl nám svůj pečlivě vedení běžecký deník, ve kterém měl informace o 18. ročníku, který se konal v roce 1985.
Vítězové letošního ročníku dostávali také zajímavé diplomy. Byly to ty, které dostávali běžci v letech 1965 – 1989, tedy ještě s hlavičkou kanoistického klubu.
Všechny přítomné přivítali v úvodu místostarosta města Michal Hodek, starosta TJ Sokola Blovice Robert Zelenka a ředitelka Muzea jižního Plzeňska paní Radka Křížková – Červená.
Děkujeme všem účastníků, ale i všem pořadatelům, kteří se na organizaci dnešního závodu podíleli a přispěli tak svým dílem k hladkému a zdárnému průběhu akce.