Noc sokoloven proběhne v pátek 25. června 2021
Vydáno dne 28. 04. 2021 (37 přečtení)

Noc sokoloven

I v letošním roce plánuje ČOS uspořádat oblíbenou akci Noc sokoloven, které se náš odbor všestrannosti zúčastní už počtvrté. Vše samozřejmě bude vycházet z epidemiologické situace.

V prvních   dvou letech se této akce zúčastnili nejen dospělí, ale hlavně děti. Přespání na sále v sokolovně pro ně byl určitě neopakovatelný zážitek. Před tím byl pro ně ještě připravený program spojený s pohybovými aktivitami v areálu sokolovny, opékání vuřtů a promítání materiálů z XVI. Všesokolského sletu. V dalším roce byl program podobný. Vloni už v důsledku různých omezení proběhla Noc sokoloven pouze ve venkovním prostředí a byla určená jen pro dospělé. Stejně tak by měla být koncipována i letošní akce. Každý ročník má vyhlášené téma Noci. Tématem letošní Noci sokoloven jsou lidské pyramidy.

Lidské pyramidy (někdy označované jako skupiny), jsou geometrické obrazce tvořené cvičenci pomocí různých akrobatických prvků. S využitím základních poloh jako jsou stoje, kleky, lehy, vzpory a podpory, ale i těžších gymnastických prvků jako např. stoj na rukou, lze docílit nápaditých tvarů. Ty mohou být uzpůsobeny podle náročnosti od nejjednodušších až po velmi náročné.

My pro různé lidské pyramidy máme svůj vzor ve cvičencích Sokola z počátku 20. století, kdy se ještě cvičilo za Panským domem. Zachovalo se nám několik fotografií, kde Sokolové právě různě složité pyramidy tvoří. Proto se možná pokusíme na jejich počest podobnou pyramidu vytvořit, i když určitě vymyslíme i nějakou svoji originální.

Teď jen nezbývá doufat, že nám bude příznivě nakloněná epidemiologická situace i předpověď počasí. Pokud tyhle dva faktory budou spolupracovat, akce bude jistě minimálně stejně úspěšná jako v uplynulých letech.

Noc sokoloven