Pravidelnou únorovou akcí, kterou pořádal odbor sokolské všestrannosti, byl masopustní rej nebo také rej masek. Stejně jako v jiných obcích v celé naší zemi jsme si i my v Blovicích připomněli touto veselou událostí období masopustu, a hlavně konce zimy, kdy už se všichni netrpělivě těší na příchod jara.
Masopust je třídenní svátek, který spadá do období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek má pevné datum (nastává po svátku Tří králů), jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc. Končí tedy v rozmezí od poloviny února do počátku března. Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Jiný výklad původu masopustu vychází z římského náboženství, které s předjařím spojovalo vegetační a plodnostní božstva, jako je Bakchus.
Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období, byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, kdy bylo třeba se dosyta najíst. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholil posledním čtvrtkem tohoto období, takzvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý se konali velmi často různé průvod masek, které končili taneční zábavou. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst.
Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) se naposledy konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.
I když se už z těchto tradic do dnešních dnů zachovalo jen málo, býval průvod masek městem vždy velmi navštěvovanou akcí. Ze sokolovny, kde Kecal pronesl slavnostní řeč a chopil se slaměné figuríny Bakuse, se za doprovodu kapely Hájenky vydaly masky společně s diváky na cestu Blovicemi s několika pravidelnými zastávkami. Dvakrát byl průvod zpestřený o koupání otužilců v řece Úslavě u loděnice. Pak už hudba zahrála smuteční píseň, nevěsta se ženichem si poplakali a Bakus letěl do řeky. Čím dál a snadněji plul, tím dřív jsme doufali v příchod teplých jarních dní.
Už v loňském roce se kvůli špatné epidemiologické situaci průvod masek nemohl konat. Letos je sice už situace uvolněnější, ale stále není nakloněná pořádání hromadných akcí. Tak ani tento rok neuvidíme odplouvat Bakuse po řece, ale přesto budeme stejně netrpělivě vyhlížet oteplení. A budeme se těšit na příští únor, masopustní dobu a na to, že průvod masek se opět projde městem.
Nejbližší akcí, kterou má odbor všestrannosti TJ Sokol Blovice v plánu, by měl být rej čarodějnic, který se vždy koná posledního dubna.
Tak si společně držme palce, aby se nejen čarodějnice, ale už i normální život mohl rozletět nejen po našem městě.
za TJ Sokol Blovice V. Cuplová