V neděli 26. února 2023 se opět konal tradiční maškarní rej, který pořádá odbor sokolské všestrannosti. Rej masek je u nás vždy spojen s vynášením figuríny Bakuse. Průvod by měl správně vymezovat postní období, tedy masopust.
Masopust nebo také karneval býval kdysi třídenní svátek, který vymezoval období mezi Vánocemi a postní dobou. Zatímco jeho počátek má pevné datum (nastává po svátku Tří králů 6. ledna), jeho konec na Popeleční středu je závislý na datu Velikonoc. Končí proto v rozmezí od poloviny února do počátku března.
Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Jiný výklad původu masopustu vychází z římského náboženství, které s předjařím spojovalo například Bakchuse – božstvo plodnosti a vegetace.
V původním smyslu, jak sám název masopust napovídá, jde o „opuštění masa“. Tedy vynechání masa z jídelníčku. I slovo karneval pochází nejspíš z italského carne levare - „dát pryč maso“. Masopust tak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Toto radostné období vrcholí čtvrtkem, který se nazýval Tučný čtvrtek. Byl spojovaný se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, se konají průvody masek, které většinou končí taneční zábavou.
V Blovicích nedodržujeme striktně datum pro konání masopustního průvodu. Přesto je náš rej doprovázený spoustou masek, které se za doprovodu hudby projdou městem, zatančí si, zapojí do toho i přihlížející diváky a na závěr vhodí postava Kecala figurínu Bakuse z lávky u Fröhlichova mlýna do Úslavy. K tomu zahraje kapela smuteční píseň, ale lidé se mohou v klidu radovat, protože tímto by měla být symbolicky z našeho města vyhnána zima a všichni už by se tak mohli začít těšit na předjaří a jaro.
Průvod masek byl letos velmi početný. Byly v něm k vidění tradiční masky - Kecal (v podání Václava Winklera, který opět pronesl v sokolovně i u Úslavy vlastní veršovaný proslov), policajti, ženich s nevěstou, medvěd. Nechyběly ale ani masky moderní – šašci, princezny, černokněžník, voják, mušketýři, ježibaby, miminka, matka s kočárkem, zdravotnice – záchranářka, král, mnich s červeným nosem, beruška, vodník, Krakonoš, Červená karkulka, železničář, Harry Potterové, Mexikánec, cikánky a mnoho dalších. Velmi hezké masky měl i průvod na koních. Letos nebyl v průvodu jen kočár, který vezl jako vždy ženicha a nevěstu, ale také početný doprovod jezdců. Kočár opět zapůjčila paní Vladimíra Davídková. A co zůstalo i po covidu stejné a neměnné? V sokolovně všechny přivítal starosta Sokola Karel Prokopec a pan farář P. Piotr Marek. Zůstala určitě i skvělá zábava během průvodu, hudba Hájenka, která úžasně hrála do kroku a k tanci a samozřejmě i pravidelná zastávka u Škalů, kde mají masky vždy nachystané výborné občerstvení. Vzhledem k dnešní zimě si masky nejraději dopřály něco na zahřátí.Moc za to děkujeme.
Průvod pokračoval dál po obvyklé trase přes sídliště, kolem kostela na náměstí. Zde si každý, kdo měl zájem, mohl zatančit. A pak už pro Bakuse následovala jen krátká cesta k mostu přes Úslavu, kde byl nejprve odborně vyšetřen jeho zdravotní stav a byl uznán způsobilým k odeslání na dlouhou cestu do Severního moře. Nádherným Kecalovým hodem přeplachtila figurína přes zábradlí mostu a pak už se proud Úslavy měl postarat o dopravu Bakuse co nejdál od města. Sice se tomu muselo pošťouchnutím trochu pomoct, ale po chvíli plul Bakus spokojeně a nerušeně z Blovic. Snad už tedy opravdu skončí současné nevlídně počasí a sluníčko se na nás přijde nejen na chvilku podívat a zahřát nás, ale bude se na nás usmívat už pořád.
A ještě závěrem – co nás všechny nejvíc potěšilo? Že masek se po covidové pauze sešlo opravdu velké množství a doufáme, že v příštím roce jich bude minimálně opět takový počet a diváků stejně tak.
za TJ Sokol Blovice V. Cuplová
Fotografie jsou opět k dispozici na albu Rajče - https://sokolblovice.rajce.idnes.cz/Bakus_2023/