Blovičtí Sokolové si připomněli Památný den sokolstva
Vydáno dne 12. 10. 2020 (61 přečtení)

pamatyn den sokolstva 01

Sokolové se už od založení své organizace aktivně zapojovali do kulturního, společenského i politického života. Významnou měrou se v roce 1918 jako příslušníci legií zasloužili o vznik samostatného Československa. Byli dobře organizovaní, zodpovědní, disciplinovaní, trénovaní…..Zřejmě právě proto byli trnem v oku nacistům. Když byl vytvořen v březnu 1939 protektorát Čechy a Morava, bylo vlastně jen otázkou času, kdy přijde nějaká sankce ze strany Německa.

Došlo k tomu 8. října 1941, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich rozpustil Českou obec sokolskou a její veškerý majetek úředně zabavil. V noci ze 7. – 8. října v rámci tak zvané „sokolské akce“ byli pozatýkáni vedoucí činovníci z ústředí, žup i velkých jednot. Následně byli vyslýcháni, mučeni a převezeni do koncentračních táborů. Téměř 93% vedoucích sokolských pracovníků se ke své činnosti už nevrátilo. V koncentračních táborech jich bylo umučeno a popraveno 3 387, s podlomeným zdravím se jich domů vrátilo 8 223.

K připomenutí a uctění jejich památky schválila Vláda České republiky právě 8. říjen jako Památný den sokolstva.

Blovičtí Sokolové se sešli při této pietní akci už podruhé. I letos probíhala oficiální část v sokolovně u památníku zakladatele Sokola Miroslava Tyrše. Nejprve nastoupila vlajková četa v krojích se slavnostním praporem. Poté všechny přítomné přivítal starosta města Robert Zelenka, který zde vystupoval nejen v roli zástupce města, ale i jako zástupce Sokola. Součástí vzpomínkového aktu bylo i položení věnce k pomníku Tyrše, zazněla česká a sokolská hymna.

Po oficiální části se účastníci přemístili do Cecimy, kde na soutoku Úslavy s Jiříkovským potokem vypustili symbolické lodičky.

Fotogalerie na serveru RAjče, včetně videí - https://sokolblovice.rajce.idnes.cz/Pamatny_den_Sokolstva_2020/